
Krajina javorového listu
Geografia
Druhý najväčší štát na Zemi, Kanada, sa rozprestiera na severnej časti kontinentu Severná Amerika. Má rozlohu 9,9 miliónov km2. Na východe ju obmýva Atlantický oceán, zo severu Severný ľadový oceán a zo západu hraničí s Tichým oceánom a Aljaškou. Patria k nej aj mnohé ostrovy, napríklad Arktické súostrovie, Newfounlad alebo ostrov Vancouver. Najviac obyvateľov žije na južnej hranici s USA, pretože sever krajiny, ktorý leží sčasti za polárnou kružnicou má nevýhodné podnebie pre život. Kanada sa stala v polovici 18.storočia britskou kolóniou, od 30.rokov 20.storočia je parlamentnou monarchiou v rámci britského Commonwealthu. Stav obyvateľstva k júnu 2006 je podľa odhadu CIA 33,1 mil. osôb. Kanada má bohatý výskyt nerastných surovín, veľké plochy úrodnej pôdy a významnú plochu zaberajú lesy.
Podnebie
Kanada má viacero druhov podnebia. Na severe krajiny je arktická klíma a veľmi tuhé zimy, pretože je tu značný vplyv Severného ľadového oceána. Ostatné územie krajiny má prevažne mierne podnebie. Na juhu Kanady sú mierne letá a studené zimy. Na východe sú teplejšie letá a mierne zimy. Najteplejším mesiacom je júl (napr. v Ottawe priemerná teplota v júli dosahuje 20,8 stupňa C, vo Vancouveri iba 17,8 stupňa C.)
Najteplejšie je pri Veľkých jazerách na juhu krajiny, kde teploty v lete dosiahnu aj 30°C. Zaujímavé je, že hoci mnohé mestá Kanady (napr. Montreal) ležia južnejšie než Slovensko, zima je tam dlhšia než u nás.
Všeobecné informácie
Rozloha: 9 984 670 km²
Obyvateľstvo: 34 031 000
Štátne zriadenie: federatívny štát, člen Commonwealthu
Jazyky: angličtina, francúzština
Náboženstvá: katolícke, protenstanské, judaizmus, islam, hinduizmus
Mena: 1 kanadský dolár = 100 centov
Príroda
Rieky: Albany, Columbia, Mackenzie, Niagara, Klondike, Yukon, Rieka svätého Vavrinca, Severn
Jazerá: Veľké kanadské jazerá, Veľké medvedie jazero, Ontárijské jazero, Horné jazero, Hurónske jazero, Veľké jazero otrokov
Horstvá: Kordillery, Skalnaté vrchy, Apalačské vrchy, Kaskádové vrchy